نوع بسته بندی مواد خوراکی و نوشیدنی ها

نوع بسته بندی مواد خوراکی و نوشیدنی ها :امروزه بسته بندی مواد خوراکی و نوشیدنی ها مرکز توجه در صنایع مدرن و بازاریابی قرار گرفته است. شاید کمتر ماده ای پیدا شود که نیاز به بسته بندی مناسب نداشته باشد. گروه ارتان شیشه با تولید انواع بطری های شیشه ای کمک بزرگی به تولید کنندگان مواد خوراکی خواهد کرد. برای سفارش و خرید راحت از گروه ارتان شیشه، آدرس مرکز فروش بطری شیشه ای در تهران را در سایت قرار داده ایم.

بسته بندی مواد خوراکی و نوشیدنی ها چه فایده هایی دارد؟

همه تولید کنندگان مواد غذایی بر این باورند که برای محافظت از محصولات خود باید بسته بندی مواد خوراکی و نوشیدنی ها را با بهترین کیفیت انجام داد. دلیل این کار مواد غذایی را از گزند آسیب ها، آلودگی، فساد و حمله آفات و سایر مشکلات در امان نگه می دارند. هنگام حمل و نقل، ذخیره سازی و نگه داری و همچنین برای خرده فروشی، باید بسته بندی را با روش های  صحیح انجام داد.

این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که بسته بندی مولد غذایی، مطمئنا هزینه آن ها را افزایش خواهد داد. اما بسته بندی مواد غذایی برای مصرف کننده جذاب تر به نظر می رسد.

بیشتر بخوانید: قیمت بطری شیشه ای رنگی

روش های بسته بندی مواد خوراکی و نوشیدنی ها

یکی از روش های سنتی و قدیمی برای بسته بندی مواد غذایی، کنسرو کردن آن ها می باشد. با این کار درب شیشه پلمپ خواهد شد و هوا به درون آن راه پیدا نمی کند. روش دیگر برای بسته بندی مواد غذایی، انجماد آن ها است.

مواد غذایی را باید قبل از انجماد به خوبی تمیز کرد. اما در یک نو آوری جدید از فناوری نانو برای بسته بندی استفاده خواهد شد. با این رپش بسته بندی ها نازک تر خواهد شد و گازهای غذایی کاهش پیدا می کند و به همین دلیل سرعت قاسد شدن مواد خوراکی بسیار کاهش می یابد.

بسته بندی مواد خوراکی و نوشیدنی ها چه مزیت هایی دارد؟

درباره مزیت های بسته بندی مواد خوراکی و نوشیدنی ها باید گفت که با این کار، تولیدکنندگان می توانند محتویات بطری، مولد تشکیل دهنده، محتوای تغذیه ای و دستور العمل پخت و ماندگاری آن را بر روی برچسب بنویسند.

مطمئنا با بسته بندی درست، مواد غذایی از ابتدا تا زمانی که به دست مصرف کنندگان برسند، سالم می مانند‌. اولین نکته مهم درباره فرایند بسته بندی باید از همان ابتدای کار مطمئن شد که نوع بسته بندی برای مصرف کنندگان خطری نداشته باشد. حمل و نقل مواد خوراکی بسیار راحت تر می شود و محصول به صورت کاملا یک پارچه تولید و عرضه می شود.

بیشتر بخوانید: جار شیشه ای فانتزی

انواع مختلف بسته بندی مواد خوراکی و نوشیدنی ها

با توجه به نوع مواد خوراکی بسته بندی های مختلفی را انجام می دهند. بسته بندی ها انواع مختلف دارند که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

بسته بندی مواد خوراکی و نوشیدنی ها از نوع آسپتیک

بسته بندی آسپتیک را برای غذاهایی استفاده می کنند که باید استریل باشند‌. مواد غذایی مثل تخم مرغ مایع، شیر، نوشیدنی های تولید شده از شیر، مواد غذایی فرآوری شده و سایر موارد این چنینی باید به مدت طولانی نگهداری شوند.

به همین دلیل از بسته بندی آسپتیک استفاده می شود. در این نوع بسته بندی مواد خوراکی و نوشیدنی ها ترکیبی از کاغذ، پلی اتیلن و آلومینیوم استفاده خواهد شد و لایه داخلی آن محکم و از جنس پلی اتیلن است.

بسته بندی کاغذی

این نوع بسته بندی مواد خوراکی و نوشیدنی ها طرفداران زیادی دارد چون هزینه آن کم و قابلیت چاپ بسیار خوبی دارد. همچنین انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد و می توان آن را بازیافت نمود. اما از ایرادهایی که می توان بر این نوع بسته بندی گرفت این است که به رطوبت حساسیت بسیار زیادی دارد.

استفاده از شیشه ها در بسته بندی

یکی از قدیمی ترین روش ها برای بسته بندی مواد خوراکی و نوشیدنی ها استفاده از شیشه ها است. مزیت استفاده از شیشه برای بسته بندی این است که با مواد غذایی درون خود هیچ گونه واکنشی نشان نمی دهند و طعم و بوی محصول را کاملا حلظ می نمایند‌.

بسته بندی با شیشه محصول را کاملا بهداشتی نگه می دارد. همچنین مصرف کنندگان می توانند از خاصیت شفاف بودن شیشه استفاده کرده و محتویات آن را مشاهده نمایند. اما از معایب شیشه سنگینی آن، امکان شکستن و حساسیت به حرارت است.

بیشتر بخوانید: بطری شیشه ای عمده

بسته بندی مواد غذایی با سینی

برخی از مواد غذایی مثل انواع گوشت ها، دانه‌ های گیاهی و نوشیدنی ها را به این روش بسته بندی می نمایند. برای این نوع بسته بندی مواد خوراکی و نوشیدنی ها از سینی هایی استفاده می شود که سطحی صاف دارند و لبه های آن برجسته است. این سینی ها را از مواد مختلف از جمله مقوا تولید می کنند.

بسته بندی مواد غذایی با کیسه

شماری از مواد خوراکی از قبیل میان وعده هایی مثل چیپس، چوب شور، میوه های خشک و آجیل ها را با استفاده از کیسه بسته بندی می کنند‌. این نوع بسته بندی بسیار رایج است. برای بسته بندی با این کیسه ها، بالا و پایین آن را کاملا پرس می نمایند و به همین دلیل مواد غذایی درون آن از محیط بیرون، هوا و آلودگی ها کاملا در امان می مانند.

بسته بندی با جعبه ها

تا این جا درباره انواع مختلف بسته بندی مواد خوراکی و نوشیدنی ها صحبت نمودیم. اما در این قسمت نوبت به مواد خوراکی مثل پبتزاهای یخ زده، غلات، کراکر و انواع میان وعده می رسد. برای بسته بندی این نوع مواد خوراکی از جعبه استفاده می کنند. این جعبه ها حمل و نقل را بسیار راحت می سازند و از فلز، تخته، فیبر و چوب تولید می شوند.

استفاده از قوطی برای بسته بندی مواد خوراکی و نوشیدنی ها

بسته بندی مواد خوراکی و نوشیدنی ها با قوطی، نگهداری و حمل و نقل آن ها را بسیار راحت تر می سازد. این قوطی ها از جنس فولاد یا سایر فلزات تولید می شود. مواد غذایی مثل انواع غذا، مربا، کمپوت، نوشابه ها و سایر نوشیدنی ها را با این طریق بسته بندی می نمایند. مزیت مهم این قوطی ها نفوذ نا پذیری و مقاومت بالا در برابر محیط و دما می باشد.

سخن پایانی

این مقاله از گروه ارتان شیشه را به انواع بسته بندی مواد خوراکی و نوشیدنی ها اختصاص داده ایم. ارتان شیشه در زمینه تولید انواع بطری های شیشه ای و محصولات دکوری تجربه زیادی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید وارد سایت شده و یا به آدرس مرکز فروش بطری شیشه ای در تهران مراجعه فرمایید. سوالات شما توسط کارشناسان ما در آرتان شیشه پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما